Taxcontor Hírlevél 2020/11

Az őszi adócsomag változásai

Az őszi adócsomag változásai

Az adócsomagtervezetét ugyan az Országgyűlés még nem fogadta el, azonban érdemes a legfontosabbakról már most tájékozódni

1. ÁFA-változások

Az újépítésű lakások vonatkozásában az áfakulcs -a törvényjavaslat szerint- újra 5%-ra csökken egészen 2022. év végéig. Az egyelőre még nem egyértelmű, hogy pontos mely projektekre fog vonatkozik az időbeli hatály szempontjából.

Megszűnik a munkaerőkölcsönzésre vonatkozó általános fordított adózás. A jövőben csak az ingatlanhoz kapcsolódó építési-szerelési munkákra vonatkozik függetlenül attól, hogy a munka építési engedély köteles-e vagy sem.

2. Bővülő online adatszolgáltatás

2021. 01.01-jétől kiterjesztésre kerül az online számlaadat-szolgáltatás, és át kell állni az Online Számla 3.0-ra. 2021.03.31-ig ugyan szankciómentesen használható a régi Online Számla program, de érdemes erre minél hamarabb felkészülni:

  • adat kell majd szolgáltatni a különféle nemzetközi ügyletekről (Közösségen belüli vagy export értékesítés/szolgáltatásnyújtás);
  • a magánszemélyeknek kiállított számláról.

3. Egyre vonzóbb lehet a kisvállalati adónem

A kisvállalati adó kulcsa 2021-től 12%-ról 11%-ra csökken. A kisvállalati adónem választásának értékhatárai (bevételi és mérlegfőösszeg) 1 mrd Ft-ról 3mrdFt-ra emelkedik. A kiva-körben maradás évi 3 milliárd Ft-os árbevételi határa is megduplázódik, 2021-től 6 mrd Ft lesz a korlát. A foglalkoztatottak létszámára vonatkozó be-, és kilépési korlát ugyanakkor nem változik: a kiva 50 fő foglalkoztatotti létszámig választható, illetve 100 fő elérésével szűnik meg.

4. SZJA – Adómentes juttatás

A kifizető által biztosított védőoltások mellett a járványügyi szűrővizsgálatok is adómentes juttatásként válnának nyújthatóvá, a juttatás időpontjától függetlenül visszamenőleges hatállyal.

5. KATA-változások

A nyári módosítások alapján a kisadózó vállalkozás 40% adót fizet a külföldi kapcsolt vállalkozástól szerzett bevételének teljes összege után és az egyéb külföldi vállalkozástól szerzett bevételének 3 millió forintot meghaladó része után. A mostani Javaslat egy kiegyenlítő szorzót iktat be arra tekintettel, hogy ezt az adót nem a kifizetőnek, hanem a kisadózó vállalkozásnak kell megfizetnie: az ilyen külföldi forrásból származó, a 40%-os adó alapjául szolgáló bevételek esetén a bevétel 71,42%-t kellene figyelembe venni az adókötelezettség kiszámítása során.

6. Részletfizetési kedvezmények

Jövő évtől a javaslat szerint a megbízható adózók évente egy alkalommal legfeljebb 12 havi automatikus részletfizetési lehetőséget vehetnek igénybe a jelenleg legfeljebb 1,5 millió forint összegű adótartozás helyett legfeljebb 3 millió forintos tartozás esetén. A természetes személyek 500 ezer forint összegű adótartozás helyett 1 millió forintra vehetnek majd igénybe évente egy alkalommal legfeljebb 12 havi pótlékmentes részletfizetést.

7. Egykapus HIPA-bevallás

Az adócsomagtervezet szerint nem kell minden önkormányzathoz külön bevallást benyújtani azon vállalkozásoknak, amelyeknek több telephelye van. Elegendő lesz egyetlen benyújtást benyújtani a NAV-hoz. Ehhez kapcsolódóan a bevallással és bejelentéssel kapcsolatos formanyomtatványok is egységesítésre kerülnek, azokat egy-egy kivételtől eltekintve elektronikus úton kell beküldeni.

A Javaslat értelmében megszűnne az ideiglenes jellegű iparűzési adó kötelezettség, így sem a 30 napot meghaladó (de 181 napot el nem érő) építőipari tevékenységet folytatóknak, sem a Magyarországon székhellyel, telephellyel nem rendelkező külföldieknek nem keletkezne helyi iparűzési adó kötelezettsége az ideiglenes iparűzési tevékenységük után.

8. Fizetési felszólítás ismeretlen cégtől

Előfordulhat, hogy olyan cégtől kapunk fizetési felszólítást, amellyel nem is állunk üzleti kapcsolatban. Ekkor gondoljuk át, hogy nem történt-e engedményezés (a követelést egy más személyre, ún. engedményesre ruházta át az eredeti hitelező partner). Az engedményezés akkor tekinthető jogszerűnek, ha az engedményezés tényéről, a konkrét követelés megnevezéséről írásos tájékoztatást kapunk. Ennek részeként vagy ezt követően szokták kiadni a teljesítési utasítást, amely tartalmazza, hogy kinek, hova, milyen bankszámlaszámra kell teljesíteni.




Felelősség kizárása
A Taxcontor Kft. hírlevelét a lehető legnagyobb gondossággal készítjük, ugyanakkor tekintetbe kell venni, hogy egy ügylet jogi megítélését számtalan egyedi, specifikus információ és körülmény befolyásolja. Ezért konkrét esetben kérjük, mindig konzultáljon velünk!
A Taxcontor Kft. hírlevelében leírtak a hírlevél jellegéből adódóan csupán általános tájékoztatásul szolgálnak. Így ezen információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást, konzultációt és nem szolgálnak bármely üzleti döntés alapjául.