TÁJÉKOZTATÓ A KORONAVÍRUSSAL KAPCSOLATOS VÁLTOZÁSOKRÓL 09

K+F szektor bértámogatás 04/30

A BÉRTÁMOGATÁS IGÉNYLÉSE A KUTATÁSI, FEJLESZTÉSI ÉS INNOVÁCIÓS (KFI) SZEKTOR MAGASAN KÉPZETT MUNKAVÁLLALÓI RÉSZÉRE

Az igényelhető támogatás jellemzői:

  • 40%-os támogatás, de max. 318.920,-Ft/munkavállaló/hó (beleértve a munkáltatói járulékokat is, tehát a munkavállaló szempontjából bruttó 268.000,-Ft bértámogatás igényelhető), ezen belül:
    • amennyiben a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének (03.11.) napja szerinti bruttó munkabére 670 000 forint, vagy ezt meghaladó összeg, akkor 318.920 forint, vagy
    • amennyiben a munkavállaló veszélyhelyzet kihirdetésének napja szerinti bruttó munkabére a 670 000 forintot nem éri el, akkor a 318.920 forintnak a munkavállaló bruttó munkabére és a 670 000 forint arányával számított összege.

Nem tartozik a munkabérbe a prémium és jutalom, szabadságmegváltás; továbbá nem számolható el támogatás betegszabadság, táppénz, állásidő alatt.

A támogatás havi összege nem haladhatja meg a munkavállaló havi bruttó, munkáltatói járulékokkal együtt számított munkabérének 80%-át.

  • részmunkaidős foglalkoztatás esetén is igényelhető, ez esetben sem szükséges az arányosítás (amennyiben például a 6 órás munkabére megfelel a felső korlát összegének, úgy megkaphatja a maximális támogatási összeget a munkavállaló után)
  • a támogatást a munkáltató kapja, havonta utólag kerül folyósításra.

Mely munkáltató igényelheti a támogatást?

Az a vállalkozás jogosult a támogatásra, amelyik a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló 2014. évi LXXVI. törvény 3. § 15. pontja[1] szerinti kutató-fejlesztőt foglalkoztat. Nem kötelező a TEÁOR 72 (Tudományos kutatás, fejlesztés) tevékenységi kör megléte, a lényeg, hogy a munkáltató kutató-fejlesztőt foglalkoztasson. Ezt a munkaszerződésből és a munkaköri leírásból lehet megállapítani, amit csatolni kell a kérelemhez.

Továbbá a munkáltató:

  1. a támogatás iránti kérelmében bemutatja a kérelmét megalapozó gazdasági körülményeit, ezeknek a veszélyhelyzettel való közvetlen és szoros összefüggését, a gazdasági nehézségek áthidalására vonatkozó eddig megtett és várható intézkedését,
  2. kérelemben nevesített munkavállalója ugyanazon munkaviszonya kapcsán nem részesülhet a kérelem benyújtásakor csökkentett munkaidős foglalkoztatási támogatásban,
  3. a kérelem benyújtásakor a kérelemben foglalt munkavállaló tekintetében nem részesülhet munkahelyteremtő vagy munkahelymegőrzés támogatásban, és
  4. a kérelem benyújtásakor legalább 6 hónapja működnie szükséges.
  5. nem igényelhető a munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás (Mt. 53§), munkaerő-kölcsönzés (Mt. 214. § (1) bekezdés a) pont) vagy állásidő esetén (Mt. 146. § (1) és (2) bekezdése), illetve a munkavállaló nem tölti a felmondási idejét
  6. megfelel a rendezett munkaügyi kapcsolatok feltételrendszerének, nem minősült 2019.12.31-i nappal nehéz helyzetben lévő vállalkozásnak

Ha a munkáltató több telephellyel rendelkezik, az átlagos statisztikai állományi létszámtartási kötelezettsége valamennyi telephelyét együttesen érintően irányadó (a kérelemben kitöltendő adat)

Kötelezettségvállalások különösen:

  • munkáltató vállalja a munkavállaló legalább 3 hónapig történő tovább foglalkoztatását,
  • munkavállaló 03.11.napján érvényes munkabérét és munkaidejét ezen idő alatt nem csökkentheti

Eljárási szabályok:

  • a kérelmet a munkáltató székhelye vagy telephelye szerinti illetékes megyei kormányhivatal foglalkoztatási főosztályához kell benyújtani az NFSZ honlapján elérhető dokumentumok benyújtásával
  • azonos telephely és munkavállalók vonatkozásában csak egy alkalommal és egyidőben nyújtható be kérelem (hiánypótlásra azonban lehetőség van)
  • benyújtás: Elektronikus ügyintézés esetén a kérelem és mellékleteiből képzett adatcsomagot szükséges elektronikusan aláírni és időbélyegzővel ellátni.

Dokumentumok (A Kérelem mintából átvéve):  

A kérelem és a csatolandó mellékletei:

  • a kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók munkaszerződésének másolata;
  • a kutató-fejlesztő tevékenységet végző munkavállalók munkaköri leírásának másolata;
  • nyilatkozat az Áht. 48/B. § (1) bekezdése szerint az összeférhetetlenség fennállásáról vagy hiányáról
  • nyilatkozat az Áht. 50. § (1) bekezdés c) pontjának (átlátható szervezetnek minősülés) és a nemzeti vagyonról szóló 2011. évi CXCVI. törvény 3. § (1) bekezdés 1. pontjának való megfelelésről
  • összefoglaló nyilatkozat a tájékoztatók megismeréséről
  • cégnyilvántartásban szereplő munkaadó esetén (elektronikus ügyintézés esetén nem szükséges):
  • ha a cégjegyzék nem tartalmazza az aláírási címpéldány/aláírás-minta cégbejegyzési (változásbejegyzési) eljárásban történő benyújtásának tényét: cégbejegyzésre jogosult személy eredeti aláírási címpéldánya/aláírás- mintája, vagy annak a munkaadó által az „eredetivel mindenben megegyező és hatályos” felirattal és aláírási címpéldánynak/aláírás-mintának megfelelő aláírással és annak (pecsét léte esetén) pecséttel ellátott másolata. (A kormányhivatal kizárhatja a vagylagosságot, ha megjelöli, melyik dokumentumot fogadja be.)

Egy kérelmet kell leadni (munkavállalóknak nem kell aláírniuk), amely valamennyi kérelmezett munkavállaló adatait, a bruttó bért, az igényelt támogatás összegét, az igényelt támogatás kezdetét és végét, további a napi munkaidőt tartalmazza (II. Igényelt támogatás rész). Az igényelt támogatás mindösszesen sorba a támogatás összegét összesen valamennyi munkavállalóra és a teljes időtartamra (3 hónapra) számítva kell megadni.

A támogatás elszámolásával kapcsolatos feladatok:

  • az esedékes havi támogatás igényt tárgyhót követő 12. napjáig kell leadni, amelyhez az alábbiakat kell benyújtani:
    • bérjegyzék vagy bérlista vagy bérszámfejtő lap
    • a bér és járulékai megfizetését igazoló bizonylatok (bankszámlakivonat netbankból kinyomtatva)
    • munkaidőnyilvántartás (jelenléti ív) cégszerűen hitelesített másolata

Jelen tájékoztató levél a legfontosabb rendelkezéseket kiemelve készült a rendelkezésre álló jogszabályok és információk, valamint a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat honlapján közzétett formanyomtatványok és tájékoztatók alapján. Kérjük, hogy figyelmesen olvassa végig az Általános szerződési feltételeket, a tájékoztatókat és valamennyi dokumentumot!

[1] 3. § 15. kutató-fejlesztő: az a természetes személy, aki új ismeret, szellemi alkotás, termék, szolgáltatás, eljárás, módszer, rendszer létrehozásával, fejlesztésével vagy ezt célzó projektek megvalósításának irányításával foglalkozik,




Felelősség kizárása
A Taxcontor Kft. hírlevelét a lehető legnagyobb gondossággal készítjük, ugyanakkor tekintetbe kell venni, hogy egy ügylet jogi megítélését számtalan egyedi, specifikus információ és körülmény befolyásolja. Ezért konkrét esetben kérjük, mindig konzultáljon velünk!
A Taxcontor Kft. hírlevelében leírtak a hírlevél jellegéből adódóan csupán általános tájékoztatásul szolgálnak. Így ezen információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást, konzultációt és nem szolgálnak bármely üzleti döntés alapjául.