TAXCONTOR HÍRLEVÉL 2020/02.

Számla-adatszolgáltatási kötelezettség változásai

A SZÁMLA-ADATSZOLGÁLTATÁSI KÖTELEZETTSÉG VÁLTOZÁSAI

A vállalkozásoknak bővebb körű online adatszolgáltatást kell teljesíteniük 2020. július 1-jétől. Mindez változást jelent a számla kiállítói, illetve befogadói oldalán is. A fenti időpont a számla kiállítására vonatkozik, tehát a következőkben részletezendő adatszolgáltatási kötelezettséget legelőször a 2020. július 1-jén vagy azt követően kiállított számlákra kell alkalmazni. Az ezt megelőzően kiállított számlákra még a korábbi előírásokat kell alkalmazni.

1. NAV online adatszolgáltatás – számlakiállítás

2020. július 1-jétől valamennyi belföldi adóalanynak valamennyi belföldi adóalany részére, belföldön teljesített ügyletről kiállított számláról vagy számlával egy tekintet alá eső okiratról online módon adatot kell szolgáltatni az adóhatóságnak. Ez azt jelenti, hogy eltörlésre kerül az eddigi, 100eFt áfatartamot elérő korlát.

Kikre vonatkozik az online adatszolgáltatási kötelezettség?

Az online adatszolgáltatás valamennyi adóalanyra vonatkozik, ide tartoznak az alanyi adómentességet választók is, a katá-sok is, továbbá azok is, akik tárgyi adómentes tevékenységet folytatnak (az adószám tekintetében így a 2.-es és az 1-es áfakódúak[1] is!). Ez azt jelenti, hogy nemcsak az online adatszolgáltatásban érintett számlák köre, hanem az arra kötelezett adóalanyok köre is kiszélesedik.

Mely számlákról kell adatot szolgáltatni?

Az online adatszolgáltatási kötelezettség a belföldön nyilvántartásba vett adóalany részére kiállított és belföldön teljesített számlákra vonatkozik. A magányszemélynek kiállított számlákról tehát továbbra sem kell adatot szolgáltatni. [2]

Ebbe a körbe tartoznak a nulla áthárított adót tartalmazó ügyletek (adómentes ügyletek, továbbá az alanyi adómentesként teljesített ügyletek), a belföldi fordított adózású ügyletek, az áfa szempontjából különös szabályok szerint adózó ügyletek (pl. használt ingóságokra,  utazásszervezési szolgáltatásra, mezőgazdasági tevékenységet folytató adóalanyokra vonatkozóan).

Továbbra sem kell azonban adatot szolgáltatni a nem adóalany, illetve a külföldi adóalany részére teljesített ügylet számlájáról.

Honnan tudhatom biztosan, hogy a vevőm belföldi adóalany-e?

Az adott ügyletnél mindenképpen szükséges tisztázni a vevő jogállását, azaz azt, hogy magánszemélyként vagy adóalanyként jár-e el. Ez esetben a partner vevő nyilatkozata az irányadó, ez pedig a számla kérésével és az adószámának megadásával valósul meg. Ide tartozik az, hogy 2020.július 1-jétől a számla kötelező adattartamát képezi a belföldi adóalany partner adószáma. Így tehát valamennyi belföldi adóalanynak kibocsátott számlán fel kell tüntetni a vevő adószámát!

Mik a számla-adatszolgáltatási kötelezettség alá eső bizonylatok?

Ide tartozik a számla, amelybe beletartozik az egyszerűsített számla, a gyűjtő számla, az előlegszámla és a végszámla, és a számlával egy tekintet alá eső bizonylatok, amelybe beletartozik az érvénytelenítő és a módosító számla.

A jogszabály egyértelművé teszi, hogy végszámla esetében az előleg összegével csökkentett értékről kell adatot szolgáltatni.

Hogyan kell teljesítenem az online adatszolgáltatási kötelezettséget?

A számlaadat-szolgáltatást a NAV által biztosított elektronikus felületen – az Online Számla rendszerben – kell teljesíteni. Azon adózók, eddig még nem voltak adatszolgáltatásra kötelezettek, azoknak regisztrációt az adózó, az adózó törvényes képviselője vagy állandó meghatalmazottja végezheti el. A regisztrációt elvégző természetes személyt a rendszer ún. „elsődleges felhasználónak” tekinti.

Számlázó program használata esetében mindenképpen szükséges egy ún. „technikai felhasználó” létrehozása. A technikai felhasználó adatait a számlázó programban kell rögzíteni. Ennek helyéről, módjáról a számlázó program fejlesztője tud bővebb felvilágosítást adni. A technikai felhasználó adatainak megadását követően lesz lehetősége a számlázó programnak arra, hogy az adatszolgáltatásokat beküldje az adóhivatal számára.

A regisztrációval kapcsolatban a következő oldalon található bővebb információ: https://onlineszamla.nav.gov.hu/tajekoztatas_a_regisztraciorol.

2. NAV Online számlarendszer

Az adatszolgáltatás minden esetben azzal zárul, hogy annak eredményét a számlázó program lekérdezi az adóhivatali rendszerből. Az Online Számla rendszer minden egyes számlaadat-szolgáltatásra készít egy visszaigazolást, melyet (számlázó programtól függő módon) a számlázó programnak képesnek kell lenni megjeleníteni a felhasználó számára. A válaszüzenetek felhívhatják a figyelmet arra is, hogy egy-egy számlát a felhasználó nem a jogszabályoknak megfelelően állított ki, vagy nem megfelelően teljesítette a számlázó program az adatszolgáltatást.

3. Adatszolgáltatás kézi számláról

Nyomtatvány használata esetén az Online számlarendszerben kézi rögzítéssel kell elvégezni az adatszolgáltatást az alábbi határidőn belül:

  • amennyiben a számlában (vagy számlával egy tekintet alá eső okiratban) az áthárított adó összege eléri vagy meghaladja az 500eFt-ot, akkor a bizonylat kibocsátását követő naptári napon belül,
  • egyéb esetben a kibocsátást követő 4 naptári napon belül.

4. Számla-, és pénztárgépi nyugtaadás kapcsolata

A kézi nyugta kiállításra továbbra sincsen adatszolgáltatási kötelezettség, ez kizárólag számlára vonatkozik. Amennyiben a vállalkozás pénztárgépet üzemeltet, kérjük az alábbiakra fokozottan ügyeljen!

Mivel július 01-jétől valamennyi számlának meg kell jelenni az online adatszolgáltatásban, különösen is fontos arra figyelni, hogy számlakibocsátás esetén már nem nyugtaként, hanem kizárólag pénzmozgási bizonylatként kell beütni a pénztárgépbe. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha készpénzzel a pénztárgépben lévő pénzből fizet ki szállítót. Az online pénztárgéprendszer is küld adatot a NAV-nak, így a dupla adatszolgáltatást el kell kerülni.

Fontos kiemelni tehát, hogy az adott ügyletről vagy számlát, vagy nyugtát kell kiállítani.

  • Amennyiben a vevő utólag kér számlát, azt a vállalkozás nem köteles teljesíteni. Ha valamilyen oknál fogva a vállalkozás mégis „teljesíti” a vásárló számlaigénylését, és így utólag kiállítja a számlát, a pénztárgépbe beütött nyugtát utólag sztornírozni szükséges. Ezt azonban a folyamat bonyolultsága miatt javasoljuk elkerülni.
  • Fontos ezalapján a vásárlók figyelmét a kasszánál jól látható helyen táblával/felirattal arra felhívni, hogy a vásárló a számlaigényt a vásárlás során előzetesen jelezze, továbbá arra is, hogy számlát utólag nem áll módjában kibocsátani.
  • Göngyöleg visszatérítése esetén az adó alapja és a fizetendő adó csökkentésére módosító számlát kell kiállítani, amely szintén – az eredeti számlára történő hivatkozással együtt- a fentiek szerinti adatszolgáltatási kötelezettség alá esik.

5. Számlabefogadóként történő adatszolgáltatás – Áfabevallás 65M lap

A számlabefogadóját is adatszolgáltatás kötelezi: eddig az áfabevallás 65M lapján kellett az adott időszakban befogadott és levonásba helyezett, 100eFt áthárított adót elérő számlákat jelenteni. A 65M lap továbbra is megmarad, abban azonban így valamennyi adott időszakban befogadott és az adott időszakban levonásba helyezett számla adatait fel kell tüntetni.

6. Számlakiállítás határideje

A számlakiállítás határideje a teljesítési időponttól számítva a korábbi 15 napról 8 napra csökken. A számlakibocsátásra rendelkezésre álló határidő csökkentése azon ügyletekről kiállított vagy kibocsátott számlákra vonatkozik először, amelyek teljesítése 2020. június 30-át követi.

[1] Adószám 9. számjegye

[2] A magánszemélyeknek kiállított számláról 2021. január 1-jétől kell majd adatot szolgáltatni.




Felelősség kizárása
A Taxcontor Kft. hírlevelét a lehető legnagyobb gondossággal készítjük, ugyanakkor tekintetbe kell venni, hogy egy ügylet jogi megítélését számtalan egyedi, specifikus információ és körülmény befolyásolja. Ezért konkrét esetben kérjük, mindig konzultáljon velünk!
A Taxcontor Kft. hírlevelében leírtak a hírlevél jellegéből adódóan csupán általános tájékoztatásul szolgálnak. Így ezen információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást, konzultációt és nem szolgálnak bármely üzleti döntés alapjául.