Taxcontor Hírlevél 2022/02

1. Minimálbéremelés kiegészítő hatása

A minimálbér 2022. január 1-jétől hatályos 200.000-,Ft-ra történő  emelkedése kedvezően befolyásolja egyebek mellett, például:

  • a súlyos fogyatékossággal élők adókedvezményének mértékét;
  • az évi egyszeri csekély értékű ajándék összeghatárát;
  • a munkavállalónak adómentesen nyújtható munkabérelőleg mértékét;
  • sportrendezvényre és a kulturális szolgáltatás igénybevételére szóló belépőjegy, bérlet adómentes értékhatárát;
  • a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó bevételének megállapítását, illetve az egyéni vállalkozó átalányadózását.

2. Környezetvédelmi termékdíj

Környezetvédelmi termékdíj-fizetésre kötelezett főszabály szerint a termék első belföldi forgalomba hozója, saját célú felhasználója vagy készletre vevője. Termékdíjköteles terméknek minősül például a csomagolószer, irodai papír, reklámhordozó papír, akkumulátor, gumiabroncs.

A bejelentkezést a termékdíjköteles termékkel végzett tevékenység megkezdésétől számított 15 napon belül kell megtenni.

Környezetvédelmi termékdíj kötelezettség teljesítésére átalányt választhat a csekély mennyiségű kibocsátó, a mezőgazdasági őstermelő és a gépjárművet belföldi forgalomba hozó személy.

2022. január 31-ig van lehetőség arra, hogy az adózó az általános szabályok helyett átalányfizetésre térjen át. Amennyiben az adózó már átalányfizetést választott, ezen bejelentkezést nem kell minden évben újra megismételnie. Amennyiben az átalányfizetést választó csekély mennyiségű kibocsátó túllépi a vonatkozó mennyiségi határt, a túllépés időpontját követően már az átalány helyett az általános szabályok szerint kell a termékkötelezettségének eleget tenni.

A csekély mennyiségű kibocsátónak az éves bevallását a tárgyévet követő január 20-ig kell beadnia és a termékdíjat megfizetnie, míg az általános szabályok szerint kötelezett személy negyedévente köteles bevallást beadni, továbbá december 20-ig előlegfizetési kötelezettség is terheli.

A tömeg adatokat két tizedesjegy pontossággal kilogrammban, míg gépjárművel kapcsolatos termék esetében (alkotórész, alkatrész) a gépjármű mennyiségét kell feltüntetni.

3. Adómentesen beszerzett személygépkocsi továbbértékesítésének szabályai

Amennyiben a vállalkozás olyan személygépkocsit szerez be, amely esetben a beszerzéshez nem kapcsolódott előzetesen felszámított áfa, az esetleges későbbi továbbértékesítése csak akkor lesz adómentes, ha a személygépkocsit a saját vállalkozás keretében történő hasznosítás céljára (így például cégautónak, bérbeadási célból) vásárolták.

Ez azt jelenti, hogy ha a vállalkozás továbbértékesítési céllal adómentesen szerez be személygépkocsit (pl. magánszemélytől, alanyi adómentes adóalanytól, vagy a különbözeti adózást választó viszonteladótól vagy használtautó-kereskedőtől vásárolja), a személygépkocsi továbbértékesítésére nem alkalmazható az adómentesség.

4. Hatósági árstop

2022. február 1. és 2022. május 1. közötti időszakban hatósági árat határoztak meg az alábbi termékekre: fehér kristálycukor, búzafinomliszt BL 55, finomított napraforgó étolaj, házi sertéscomb, csirkemell és csirkefarhát, UHT 2,8% zsírtartalmú tehéntej.

A napi fogyasztási cikkeket értékesítő kereskedő által a fenti termékek bruttó kiskereskedelmi ára nem lehet magasabb, mint a kereskedő által 2021. október 15. napján alkalmazott bruttó kiskereskedelmi ár.

A kereskedő a fenti hat termék tekintetében a 2021. október 15. napján forgalmazott termékek forgalmazására és naponta legalább a hét adott napjára vonatkozó, 2021. évi átlagos napi mennyiség árusítására köteles.

A kereskedő köteles mindezekről tájékoztatást közzétenni: az üzletben jól látható helyre kifüggeszteni és csomagküldő kereskedelem esetén a nyitólapon elhelyezni.

Előírás továbbá, hogy a kereskedő a fogyasztó felé nem alkalmazhat a 2021.október 15. napjára vonatkozó beszállítói számlázási ár alatti árat.

Fontos megjegyezni, hogy a kormányrendeletben foglalt árstop egy ellentmondásos helyzetet idéz elő, hiszen konkrét esetekben felülírhatja a törvényben foglalt azon rendelkezést, mely szerint a kereskedő nem értékesíthet a fogyasztó felé a beszerzési ár alatt.

Értelmezésünk szerint a kiskereskedelmi tevékenységet folytató cégeken kívül a hatósági árstop a beszállítóik által érvényesítendő árakra nem ír elő jogszabályi korlátozást.

5. Cégjogi szabályok változása

2022.január 1-jétől számos cégjogi rendelkezésben történt módosítás. Ezekből csak néhány fontosabbat emelünk ki:

5.1. Törzstőke feltöltéses szabály egyszerűsödése: a Kft. tagjai határozhatnak úgy, hogy részben vagy egészben az osztalék terhére vállalják a pénzbeli vagyoni hozzájárulásuk szolgáltatását. Ez lényegében azt jelenti, hogy a társaság jogosult osztalékról határozni, de csak annak a tagnak teljesít kifizetést, aki már teljesítette a pénzbeli vagyoni hozzájárulását, azoknak azonban akik ezt még nem teljesítették, a nemteljesített pénzügyi betétre számolják el a ki nem fizethető osztalékot.

5.2. 3mFt törzstőke befizetésének végső határideje: konkrét végső határidőt állapít meg az új szabályozás. A véghatáridő a cégnyilvántartásba vételtől számított második teljes (12 hónapos) üzleti évről készült beszámoló elfogadásától számított harmadik hónap vége (tehát a cégalapítás pontos dátumától függően, az attól számított cca. 2,5-3,5 éven belül).

6. Covid oltás előírása a munkáltató által

A munkáltató november 1-jétől a munkavégzés feltételeként előírhatja a Covid védőoltás felvételét a munkavállalók számára, amennyiben ez az intézkedés az egészség megóvása érdekében, a munkahely és a munkakör sajátosságaira is figyelemmel indokolt. Ha a munkavállaló a munkáltató által megjelölt határidőn belül nem igazolta a védőoltás felvételét vagy az alóli mentességét, a munkáltató fizetés nélküli szabadságot rendelhet el, ami akár egy évig is tarthat.

Lehetséges az is, hogy a munkáltató az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit úgy biztosítja, hogy teszteléssel védi a munkavállalókat. Ebben az esetben a munkáltató adómentesen átvállalhatja a covid teszt költségének megtérítését.




Felelősség kizárása
A Taxcontor Kft. hírlevelét a lehető legnagyobb gondossággal készítjük, ugyanakkor tekintetbe kell venni, hogy egy ügylet jogi megítélését számtalan egyedi, specifikus információ és körülmény befolyásolja. Ezért konkrét esetben kérjük, mindig konzultáljon velünk!
A Taxcontor Kft. hírlevelében leírtak a hírlevél jellegéből adódóan csupán általános tájékoztatásul szolgálnak. Így ezen információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást, konzultációt és nem szolgálnak bármely üzleti döntés alapjául.