Taxcontor Hírlevél 2021/09

Adóváltozások 2022

1. Foglalkoztatási közterhek csökkentése (szochó, szahó, kiva)

A szociális hozzájárulási adó (szochó) 2022. január 1-jével 15,5%-ról 13%-ra mérséklődik, míg a szakképzési hozzájárulás (1,5%) megszűnik. Így a munkáltatót terhelő közteher összesen 4 százalékponttal csökken.

A szakképzési hozzájárulás kivezetésével a szakirányú oktatást, illetve duális képzést végző vállalkozások a továbbiakban a szociális hozzájárulási adóból érvényesíthetik a kedvezményeket. Az adókedvezményre jogosult az, aki a tanulóval szakképzési munkaszerződést, illetve a hallgatóval a (felsőoktatási) hallgatói munkaszerződést köt, továbbá a kifutó évfolyamok tanulószerződéses tanulói alapján szintén érvényesíthető.

Az adókedvezmény a szociális hozzájárulási adónál lévő egyéb kedvezményeket követően érvényesíthető, illetve igényelhető vissza.

Fontos kiemelni, hogy a KIVA adóalanya is érvényesítheti a tanulók után járó adókedvezményt visszaigénylés formájában.

A kisvállalati adó mértéke 2022. január 1-jével 11%-ról 10%-ra csökken. A szochóval egyezően az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekhó) is 15,5%-ról 13%-ra csökken.

2. SZJA-változások: Távmunka költségátalány, SZÉP-Kártya juttatás, reprezentáció, céges kerékpár

Távmunka: A távmunkával kapcsolatos szja-mentesség időbeli hatálya eddig a veszélyhelyzet fennállásáig tartott, azonban ez a rendelkezés állandó jelleggel törvényi szintre került. Ez alapján távmunkavégzéssel kapcsolatos költségtérítésként a munkáltató igazolás nélkül, legfeljebb az adóév első napján érvényes minimálbér 10%-ának megfelelő havi átalányösszeget biztosíthat adómentesen. A 2022.évi minimálbér alapján ez havi 20. 000,-Ft összeget jelent. Amennyiben a távmunkavégzés nem érinti az egész hónapot, a juttatás a távmunkavégzéssel érintett napok arányában jár.

SZÉP-Kártya: 2022-től már a Szép-Kártya juttatást szochó fizetési kötelezettség terheli, és visszaáll az eredeti 450 ezer forintos eredeti keretösszeg, illetve nincs változás az egyes alszámlákra utalható keretösszegekben (225 e Ft szálláshely, 150e Ft vendéglátás, 75e Ft szabadidő alszámlára utalt összeg minősül béren kívüli juttatásnak). Azonban fontos tudni, hogy az egyes alszámlák közötti átjárhatóság 2022. 09.30-ig a továbbiakban is lehetséges.

A reprezentáció és üzleti ajándék: A reprezentáció és üzleti ajándék után 2022. január 1-jétől újra meg kell a szociális hozzájárulási adót fizetni, tehát a szochó mentesség csak ez év végéig áll fenn.

Kerékpár adómentes juttatása: 2022-től adómentesen biztosítható céges kerékpár a dolgozó részére. Az adómentességnek nem feltétele az, hogy azt a dolgozó a vállalkozás érdekében használja, kizárólag magáncélú használatra is adható. A kerékpár lehet akár elektromos is, egyedüli megkötés, hogy legfeljebb 300 W teljesítményű lehet. Egyéb – például összeghatár szerinti -feltétel nincsen. Fontos továbbá, hogy a vállalkozás érdekében felmerült, elismert költségnek minősül az előbbiek szerinti kerékpár vásárlása, átadása, használata és fenntartása során felmerült költség.

3. Iparűzési adókedvezmény – KKV-szektor

2022-ben is megmarad a mikro-, kis-, és középvállalkozásokra vonatkozóan az, hogy a helyi iparűzési adó mértéke legfeljebb 1% lehet, és a 2022-ben esedékes iparűzési adóelőlegek is megfeleződnek. Az iparűzésiadó-kedvezmény igénybevételére az a vállalkozás jogosult, amelynek az éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege közül legalább az egyik nem haladja meg a 4 milliárd forintot (az értékhatár a kapcsolt-, illetve a partnervállalkozások összeszámításával együtt értendő). Hasonlóan az idei évhez, az iparűzési adóelőleg felezéséhez 2022.02.25-ig nyilatkozatot lehet tenni a HIPA kedvezményre való jogosultságról.

Azoknak a vállalkozásoknak, akik ezt a nyilatkozatot 2021-ben megtették, nincsen további teendőjük (feltéve, hogy nincsen olyan telephelyük, amelyet a nyilatkozattételt követően hoztak létre).  Az ő esetükben az önkormányzat automatikusan mérsékli a 2022-es adóelőlegkötelezettségeket is.

Katás egyéni vállalkozók esetében 2021-ben sem kellett, és 2022-ben sem kell majd nyilatkozatot beküldeni, az önkormányzat automatikusan figyelembe veszi a kedvezményt.

A „meg nem fizetett” helyi iparűzési adó az uniós állami támogatási szabályok szerint de minimis vagy Covid-19 járvánnyal összefüggő átmeneti támogatásnak minősül.

4. Minimálbér, garantált bérminimum – 2022

2022. január 1-jétől a minimálbér összege 200.000 forint, a garantált bérminimum összege 260.000 forint. A minimálbérhez kapcsolódóan a hetibér összege 45.980 forint, a napibér 9.200 forint az órabér pedig 1.150 forintra emelkedik. A garantált bérminimumhoz kapcsolódóan a hetibér összege 59.780 forint, a napibér 11.960 forint az órabér pedig 1.495 forintra emelkedik.

Munkaviszonyban a járulékminimum (amely a mindenkori minimálbér 30%-a) 60 000 forintra emelkedik, míg a táppénz 13.333,-Ft/nap lesz.




Felelősség kizárása
A Taxcontor Kft. hírlevelét a lehető legnagyobb gondossággal készítjük, ugyanakkor tekintetbe kell venni, hogy egy ügylet jogi megítélését számtalan egyedi, specifikus információ és körülmény befolyásolja. Ezért konkrét esetben kérjük, mindig konzultáljon velünk!
A Taxcontor Kft. hírlevelében leírtak a hírlevél jellegéből adódóan csupán általános tájékoztatásul szolgálnak. Így ezen információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást, konzultációt és nem szolgálnak bármely üzleti döntés alapjául.