Taxcontor Hírlevél 2021/07

Évközi jelentős adózási és gazdasági változások I.

1. EKÁER – bővül a bejelentés-köteles termékek köre

Július eleji módosítás alapján bővül azon termékek köre, amelyeket EKÁER tekintetében be kell jelenteni: 2021/07/09-től a kockázatos termékeken kívül számos építőipari nyersanyagot és terméket be kell jelenteni. Biztosítéki kockázatot azonban ezen termékek körében nem kell nyújtani. Az érintett építőipari termékek körét az 1. számú melléklet tartalmazza. EKÁER számot a bejelentés köteles termékekkel végzett alábbi közúti fuvarozással járó tevékenység során kell kérni:

  • EU más tagállamából belföldre történő behozatal (Közösségen belüli termékbeszerzés vagy egyéb célú behozatal; ez esetben a címzett végzi az EKÁER bejelentést)
  • belföldről EU más tagállamába történő kivitel (Közösségen belüli értékesítés vagy egyéb célú kivitel; ez esetben a feladó végzi az EKÁER bejelentést), továbbá
  • belföldön, nem közvetlen végfelhasználó részére történő, első adóköteles értékesítés (szintén a feladó végzi az EKÁER bejelentést).

Amennyiben az előbbi esetben a terméket egymást követően többször értékesítik, úgyhogy azt csak egy alkalommal fuvarozzák közúton (belföldi láncértékesítés), akkor az EKÁER kötelezettség azon értékesítés esetén áll fenn, amelynek során a terméket ténylegesen elfuvarozzák.

A fentiek alapján nem kell EKÁER számot kérni azon belföldi értékesítés esetén, amely már nem tekinthető az első, adóköteles értékesítésnek.

Például, ha egy belföldi cég terméket vásárol és fuvaroztat EU-s beszállítójától Magyarországra, akkor van EKÁER kötelezettsége, ugyanígy, ha ez a cég belföldi, nem végfelhasználó partnerének tovább értékesíti (első adóköteles értékesítés). A vevő partner által történő tovább értékesítés viszont már nem lesz EKÁER köteles tekintve, hogy az első adóköteles termékértékesítés már ezt megelőzően megvalósult.

Ha az adóalany belföldi telephelyei között fuvarozza/fuvaroztatja a saját termékét, nem kell EKAER számot igényelni. Azonban, ha az adóalany a terméket olyan telephelyei között fuvarozza/fuvaroztatja, amelyek közül az egyik az Európai Unió más tagállamában található, a bejelentési kötelezettség az egyéb célú       behozatal, illetve egyéb célú kivitel okán fennáll.

Továbbra is érvényes az a mentesség, hogy egy fuvarozás keretében egymillió forintértéket és ötszáz kilogramm bruttó tömeget meg nem haladó, bejelentésköteles termékkel – ugyanazon feladótól ugyanazon címzett részére ugyanazon gépjárművel végzett fuvarra nem kell EKÁER számot kérni.

2. BIREG-kötelezettségek bővülése

Ahogyan arról már korábbi hírlevelünkben beszámoltunk, az alábbi fuvarok esetén BIREG regisztrációra van szükség:

  • a 3,5 tonnás CEMT vagy bilaterális engedélyhez kötött fuvarok,
  • valamint a belföldi kabotázs fuvarok esetében (ez azt jelenti, hogy a fuvar belföldön történik, de a fuvarozó és a jármű honossága nem magyar).

2021. július 1-jétől már a feladónak, a címzettnek, a fel-, és lerakodóhelynek is van BIREG kötelezettsége:

  1. ellenőrizni a szállító által előzetesen feltöltött CEMT vagy Bilaterális engedély meglétét, továbbá,
  2. rögzíteni a felrakás és a lerakás helyét, idejét, az árutovábbítási feladatot végző tehergépjármű kilométeróra állását, továbbá
  3. feltölteni a regisztrált fuvarfeladathoz tartozó fuvarlevelet.

3. Fizetési kedvezmények

A veszélyhelyzetben az alábbi kedvezőbb fizetési kedvezmények vehetők igénybe:

3.1. Fizetési könnyítés (fizetési halasztás és részletfizetés) az adóhatóság által nyilvántartott adóra engedélyezhető, ha a fizetési nehézség

  1. bizonyítottan a koronavírus járvány okozta nehézségek következménye,
  2. átmeneti jellegű, az adó későbbi megtérülése valószínűsíthető.

3.2. Adótartozás mérséklése:

  • egy alkalommal, nem természetes személy adózó részére
  • legfeljebb 5 millió Ft összegű adóra maximum 6 havi fizetési halasztást vagy 12 havi részletfizetés kérelmezhető pótlékmentesen,
  • kizárólag egy adónem tekintetében
  • legfeljebb 20 százalékban, maximum 5 millió Ft összeghatárig (ideértve a levont jellegű kötelezettségeket is).

A kérelem benyújtásakor igazolni kell, hogy az adózó gazdálkodása az adó megfizetése esetén a veszélyhelyzetre visszavezethető okok miatt lehetetlenülne el.

Az ilyen típusú kérelem 2021. december 31-ig terjeszthető elő illetékmentesen, az általános szabályok szerint.

Fontos kikötés azonban, hogy a kétféle kedvezmény együttes engedélyezésére nincs lehetőség.

4. Építőipari alapanyagok kivitelére vonatkozó korlátozás

2021. július 23-ától bejelentés és az Innovációs és Technológiai Minisztérium visszaigazolása szükséges bizonyos építőipari termékek külföldre történő kivitelét, illetve értékesítését megelőzően.

A bejelentést értékesítés esetén az eladónak, míg egyéb kivitel esetén az építőanyagot kivinni szándékozó magánszemély, egyéni vállalkozó vagy jogi személy, egyéb szervezet köteles megtenni.

A bejelentési kötelezettség és a hatósági visszaigazolás megléte valamennyi, a 2. számú mellékletben részletezett terméket érint, a tervezett értékesítés/kivitel értékétől vagy mennyiségétől függetlenül.

A bejelentést minisztérium részére írásban, meghatározott formanyomtatvány alkalmazásával és dokumentumok csatolásával kell megtenni (ide értve az értékesítésre vonatkozó szerződést vagy árajánlatot, – amennyiben rendelkezésre áll – a számlát, szállításról szóló szerződést vagy ezzel kapcsolatos egyéb okiratot).

A bejelentés vizsgálata alatt a külföldre történő értékesítés esetén a magyar államot elővásárlási jog illeti meg, míg az értékesítés nélküli kivitel – pl. ha az a bejelentő saját, külföldön lévő telephelyére, saját felhasználás céljából történne – esetén vételi jog illeti meg az MNV Zrt. útján.

A fenti rendelkezés nem vonatkozik a Magyarország területén, tranzitforgalom keretében szállított építőanyagra.

A magyar állam az által megvásárolt termékeket EÁR (elektronikus aukciós rendszer) útján fogja értékesíteni.

A bejelentési kötelezettség meglétét a rendőrség és a vámhatóság ellenőrzi, zár alá vétel és akár 5m Ft-ig terjedő pénzbírság szankcionálási lehetőség keretében.

5. Foglalkoztatással, álláskereséssel kapcsolatos adómentes juttatások

2021. június 10. óta adómentesek a hátrányos helyzetben lévő munkavállalóknak és a munkanélkülieknek kifizetett egyes juttatások. A támogatások adómentessége a kifizetés időpontjától függetlenül, akár visszamenőleg is érvényesíthető.

Adómentesen adható:

  • a súlyosan hátrányos helyzetű munkavállalók elhelyezkedésének első hat hónapjára a kötelező legkisebb munkabér 30 százalékának megfelelő összegű munkavállalást ösztönző támogatás (2021-ben ez 50 220 forint),
  • az álláskeresőnek nyújtott mobilitási támogatás.

Az adómentesség visszamenőlegesen alkalmazható a 2021. március 1-ig kifizetett lakhatási támogatásra is.

6. Szakképzési hozzájárulás kivezetése

2022. július 1-től a szakképzési hozzájárulás, mint önálló adónem megszűnik. A gyakorlati oktatást végző képzőhelyek a szakmai gyakorlatok utáni visszatérítést ezt követően a szociális hozzájárulási adó terhére érvényesíthetik majd.

MELLÉKLETEK LETÖLTÉSE




Felelősség kizárása
A Taxcontor Kft. hírlevelét a lehető legnagyobb gondossággal készítjük, ugyanakkor tekintetbe kell venni, hogy egy ügylet jogi megítélését számtalan egyedi, specifikus információ és körülmény befolyásolja. Ezért konkrét esetben kérjük, mindig konzultáljon velünk!
A Taxcontor Kft. hírlevelében leírtak a hírlevél jellegéből adódóan csupán általános tájékoztatásul szolgálnak. Így ezen információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást, konzultációt és nem szolgálnak bármely üzleti döntés alapjául.