Taxcontor Hírlevél 2021/06

A felnőttképzési szabályok változásai

1. TAO és ÁFA jelentősége

A felnőttképzés szabályainak változásairól, adózási szempontjairól 2020.10. számú hírlevelünkben már beszámoltunk. Azóta azonban kisebb módosítások történtek a vonatkozó jogszabályokban (ezeket szürke háttérrel jelöltük), így az aktuális, jelenleg hatályos szabályrendszert az alábbiakban foglaljuk össze.

Fontos hangsúlyozni, hogy a felnőttképzéssel kapcsolatos kötelezettségek teljesítésének társasági adó és áfa-beli jelentősége is van.

Jelentősen kiterjesztésre került a felnőttoktatás alá tartozó oktatások, képzések kategóriája.  A felnőtt képzési tevékenység pedig csak bejelentést (vagy engedélyt) és folyamatos adatszolgáltatást követően végezhető. Mindezekhez adójogi következmény is társul:

  • az egyéb oktatás vagy képzés akkor számlázható áfamentesen, ha a szolgáltatást nyújtója felnőttképzőnek minősül, és a felnőttképzési tevékenység bejelentésre került, és az oktatást/képzést jogszabály határozza meg;
  • az oktatást akkor lehet költségként elszámolni-kevés kivételtől eltekintve-, ha az felnőttképzés keretében történik, és a szolgáltatást nyújtó bejelentkezési és adatszolgáltatási kötelezettségét teljesítette (természetesen fontos, hogy ekkor is meg kell felelni az általános adójogi elveknek, tehát a képzésnek kapcsolódnia kell a vállalkozás tevékenységéhez).

2. Felnőttképzés fogalma

Először is tisztázni szükséges, hogy mely tevékenységek tartoznak a felnőttképzés fogalma alá. Ez egy általános megfogalmazás, amely szerint minden célirányos kompetenciakialakításra és kompetencia-fejlesztésre irányuló, szervezetten megvalósuló oktatás és képzés annak minősül.  A munka-, és tűzvédelmi oktatás kikerült a törvény hatálya alól!

Az, hogy ezeken kívül egy workshop vagy egy konferencia ide tartozik-e, azt tartalma szerint kell megítélni (ha ez egy célirányos kompetenciafejlesztésre vonatkozik, közös problémamegoldás, akkor az erősen képzés jellegű, és felnőttképzésnek minősíthető). Ha az esemény tapasztalat, tudás megosztására vonatkozik kizárólag, az nem tekintethő képzésnek.

Mindentől független a képzés formája, tehát nincsen jelentősége, hogy az online vagy személyesen történik.

Fontos kérdés annak eldöntése, hogy ki a felnőttképző, ha a cég külső szolgáltatót vesz igénybe saját dolgozói képzéséhez: érdemes ezt a szerződésben tisztázni, általában az lesz a felnőttképző, aki a szerződés szerint a felnőttképzői feladatok ellátásával meg lett bízva. Jogszabály alapján szervezett oktatás esetén általában a külső szolgáltató tekintendő a felnőttképzőnek.

3. Változások azon cégek esetén, akik oktatást, képzést vesznek igénybe külső személytől

Költségként való elszámolás feltétele:

Abban az esetben, ha oktatást, képzést veszünk igénybe külső féltől, a képzési, oktatási költség kizárólag akkor számolható el, ha a szervezőnek ez jogszabályban meghatározott alapfeladata, vagy annak megszervezésére felnőttképzési tevékenység keretében kerül sor és ahhoz kapcsolódóan a jogszabályban előírt adatszolgáltatás teljesítésre került a külső fél által. Ennek érdekében az alábbi bizonylatok beszerzése, elkészítése szükséges:

  • szolgáltatási (felnőttképzési) szerződés (nem kötelező, de javasolt annak érdekében, hogy alátámasztható legyen egy későbbi ellenőrzés során, hogy az adott képzés valóban felnőttképzésnek tekinthető)
  • NYILATKOZAT a képzést nyújtó féltől, hogy a felnőttképzési rendszerbe bejelentkezett, továbbá, hogy az adott képzéssel kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségét teljesítette vagy a számlán annak megjegyzés rovatában tünteti fel a fenti szöveget (EZ KÖTELEZŐ, ennek mintáját lásd az 1.számú mellékletben);
  • Változás, hogy a képzésről kiállított számlán már nem előírás, hogy a szolgáltatást nyújtó felnőttképzési nyilvántartási száma szerepeljen.

Fontos megjegyezni, hogy a nyilvántartási szám az alábbi honlapon lekérdezhető, ezt érdemes ettől függetlenül minden esetben ellenőrizni:

https://far.nive.hu/publikus-adatok/felnottkepzok-nyilvantartasa

Szükséges megjegyezni, hogy mindez a felnőttképzést igénybe vevő cégek számára jelentős adminisztrációs terhet jelent, továbbá kellő körültekintést igényel. Aki képzést vesz igénybe, annak alá kell tudnia támasztani, hogy a költség a felnőttképzés keretébe tartozik, és a képzést nyújtó teljesítette ezzel kapcsolatos kötelezettségeit.  Továbbá a képzésnek ezesetben is a vállalkozás tevékenységéhez illeszkednie kell, annak érdekében kell felmerülnie.

Egyéb oktatás vagy képzés ÁFA-mentességének feltétele:  

Az egyéb oktatás vagy képzés az eddigiekben is áfamentes volt, most azonban az egyéb oktatás vagy képzés fogalma változott. Amennyiben az oktatást nem közszolgáltató, illetve közintézmény nyújtja, akkor az kizárólag az alábbi feltételek együttes fennállása esetén tekinthető adómentesnek:

  • a szolgáltatást nyújtó adóalany felnőttképzőnek minősül és szolgáltatását e minőségében nyújtja (tehát aki felnőttképzési tevékenységet folytat);
  • a felnőttképzési tevékenységét bejelentette vagy engedély alapján végzi;
  • a nem engedély alapján végzett oktatás, képzés jogszabály alapján szervezett (tehát az oktatást, képzést maga a jogszabály határozza meg, pl. munka-, tűzvédelmi oktatás).

A törvény kiegészítésre került a jogszabály alapján szervezett oktatás és képzés fogalmával is: jogszabály által valamely tevékenység folytatásának, munkakör betöltésének, illetve magasabb fizetési besorolás alkalmazásának feltételéül meghatározott olyan oktatás és képzés, amelynek legalább célját, tartalmát és megszervezésének általános feltételeit, továbbá az oktatás, képzés eredményes elvégzésének igazolási módját vagy ahhoz kapcsolódóan szervezett vizsga letételére vonatkozó követelményt jogszabály … határozza meg.

A felnőttképző azokra az ügyletekre alkalmazhatja az adómentességet (tehát akkor tekinthető úgy, hogy a bejelentés birtokában van), amelyeknél a fizetendő adó megállapításának időpontjában már rendelkezik a felnőttképzési államigazgatási szerv által kiállított igazolással.

Összefoglaló/sorvezető a teendőkről:

  • gondoljuk át, hogy milyen képzés(eke)t veszünk jelenleg igénybe (vagy tervezünk igénybe venni);
  • mérlegelni kell, hogy ezen képzések közül, melyek tartozhatnak a felnőttképzés kategóriájába;
  • a felnőttképzésnek tekinthető képzések esetében az azt nyújtó partnercéggel javasolt egyeztetni a fentiekről (a bejelentési, adatszolgáltatási és az 1. számú nyilatkozattételi kötelezettségükről), egyúttal javasolt írásban szerződést kötni (vagy meglévő szerződés esetén azt a fenti kötelezettségekkel kiegészíteni);
  • a szerződéskötést, illetve a konkrét képzést megelőzően ténylegesen ellenőrizzünk a megadott nyilvánosan elérhető adatbázisban a partnercég felnőttképzési nyilvántartási számát.

 4. Változások azon cégek esetén, akik oktatást, képzést végeznek cégen belül saját dolgozóik részére (belső képzés) vagy üzletszerűen végzik

 A belső képzésnek a módosítások alapján már csak a hat óra időtartamot meghaladó képzések tekintendő, ez alapján a három feltételnek együttesen kell teljesülnie:

  • nem üzletszerű gazdasági tevékenység keretében,
  • a jogszabály alapján szervezett oktatás, képzés kivételével – összesen hat óra időtartamot meghaladó mértékben,
  • a saját, partner- vagy kapcsolódó vállalkozás, illetve beszállítójának foglalkoztatottja részére szervez.

Bejelentkezés

Aki felnőttképzési tevékenységet végez akár saját szervezetén belül (belső képzés) vagy üzletszerűen megbízói részére, a cég képviselőjének be kell jelentenie a vállalkozást a Felnőttképzési Államigazgatási Szervnél az ún. FAR online rendszerbe (Ügyfélkapu azonosítást követően) az alábbi weboldalon: https://far.nive.hu/felnottkepzo-beadvanyok/bejelentes.

Ez egy egyszeri eljárás, amely elektronikus úton elvégezhető, az eljárás díja 15eFt, amelyet a Felnőttképzési Államigazgatási szerv Magyar Államkincstárnál vezetett 10023002-00299671-38500002 számú bankszámlaszámára kell megfizetni. A díj megfizetését igazoló bizonylatot a kérelemhez csatolni kell.

A bejelentkezést követően meg kell adni a bejelentkezéshez szükséges adatokat (cég alapadatai, kapcsolattartási adat, képviselő adatai, tevékenység). Ügyeljen arra, hogy pl. ügyvezető képviseleti jogosultságának kezdetéhez is azt a dátumot írja, ami a cégkivonaton/céginformációs rendszerben szerepel. Ellenkező esetben hiánypótlás várható.

A tevékenységnél szükséges kiemelni, hogy a tevékenységet TEÁOR besorolás szerint kell megadni, ha az adott tevékenység besorolható TEÁOR szerint (851 – Iskolai előkészítő, 852 Alapfokú oktatás, 853 – Középfokú oktatás, 854 – Felső oktatás; 855 Egyéb oktatás, ezen belül 8559 M.n.s. egyéb oktatás körébe tartozik: ide tartozik például számítógépes tanfolyam, nyelvtanfolyam) (a 8559 TEÁOR kód részletes leírását lásd a 3. számú mellékletben). Fontos kiemelni, hogy a bejelentés előtt célszerű ellenőrizni, hogy az adott oktatás fel van-e véve a cég tevékenységei közé. Kizárólag olyan tevékenységet adjunk meg, amely szerepel a tevékenységek között!

A TEÁOR számokat fontos áttekinteni annak érdekében is, hogy el tudjuk dönteni, hogy TEÁOR szerint besorolható vagy nem besorolható tevékenységet végzünk.

Amennyiben az oktatási, képzési tevékenysége TEÁOR szerint nem besorolható tevékenység, akkor az “Egyéb, TEÁOR szerint nem besorolható tevékenység” opciót kell választani, és a „Dokumentumok csatolása” lépésben csatolni kell egyéb dokumentumként annak leírását, hogy létesítő okiratában, működési engedélyében, vagy a tevékenységét is tartalmazó nyilvántartásban mely oktatási, képzési tevékenység szerepel.  Amennyiben a cég a tevékenységét belső képzésként végzi, akkor szükséges egy erről szóló nyilatkozatot csatolni! (nyilatkozati mintát lásd a 2.számú mellékletben)

Felnőttképzőként az alábbi kötelezettségeink vannak:

  1. tájékoztatás,
  2. adatkezelés (adatbekérés),
  3. adatszolgáltatás a FAR-ba,
  4. felnőttképzési szerződés megkötése,
  5. tanúsítvány kiállítása, amennyiben a résztvevő kéri,
  6. OM azonosítóról való tájékoztatás.

A jogszabály alapján szervezett oktatás esetén a módosítás egyértelművé tette, hogy a felnőttképzőnek – eltérő jogszabályi rendelkezés esetén- kizárólag a bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettségnek kell eleget tennie (nem kell felnőttképzési szerződést kötnie, tanúsítványt kiállítania).

Adatszolgáltatás a FAR rendszerbe (valamennyi képzést követően eseti jelleggel)

Az adatszolgáltatást a képzés megkezdését követő harmadik munkanapig kell megtenni. Belső képzés esetén pedig annak a negyedévnek az utolsó napjáig kell eleget tenni, amelyikbe a belső képzés befejezésének időpontja esik (2021.01.01-jei változás). Az alábbiakról kell adatot szolgáltatni:  

  • a képzés megnevezése, jellege, helye, óraszáma, első képzési napja és befejezésének tervezett időpontja,
  • a képzésben részt vevő személyek természetes személyazonosító adatai, elektronikus levelezési címe, legmagasabb iskolai végzettsége (az adatok köre a módosítások alapján szűkült),
  • a képzési díja és annak költségviselője.

Ennek megfelelően érdemes a képzésről részletes oktatási naplót vezetni, beleértve a résztvevők fenti adatait is. A képzésben résztvevőket az adatszolgáltatásról előzetesen tájékoztatni kell (lásd 4. számú melléklet), a résztvevők az adataik továbbítását a felnőttképzési szerv részére már nem tilthatják meg.

Összefoglaló/sorvezető a teendőkről:

  • gondoljuk át, hogy a vállalkozásunk által nyújtott üzletszerű vagy belső oktatás felnőttképzésnek minősül-e;
  • az előbbi függvényében el kell döntenünk, hogy az adómentes egyéb képzés vagy oktatás fenti kategóriájába tartozik-e;
  • amennyiben felnőttképzésnek minősül, mérlegeljük, hogy az adott oktatás besorolható-e egy adott TEÁOR szám alá, továbbá, hogy a cégnyilvántartásban be van-e jegyezve ez a tevékenységi kör;
  • amennyiben TEÁOR szám alá nem sorolható be a tevékenység, akkor a 2. számú melléklet nyilatkozatát kell az igénylés során csatolni;
  • Ügyfélkapu azonosítást követően a megadott FAR-linken meg kell tennünk az egyszeri bejelentkezést (felnőttképzési nyilvántartási számot kapunk);
  • Valamennyi képzésről az előírt időn belül adatot kell szolgáltatni;
  • a konkrét felnőttképzésnek minősülő oktatást kizárólag a bejelentkezést követően kezdjük meg.

5. Tudnivalók a nyelvi képzésről

 A nyelvi képzés esetén ugyanúgy azt szükséges vizsgálni, hogy az felnőttképzésnek minősül-e. Általánosságban leszögezhető, hogy amennyiben a nyelvoktatásnak van meghatározott időkerete és egy konkrét képzési célhoz, illetve ahhoz szükséges kompetencia elsajátítására irányul, akkor az felnőttképzési tevékenységnek minősül (pl. gazdasági nyelvvizsga felkészítő 40 órás tanfolyam). Lehetséges azonban az is, hogy a belső nyelvi oktatások, habár túllépik a 6 órát, valójában nem tartoznak a törvény hatálya alá, mivel nem előre meghatározott tematika szerint haladnak, előre meghatározott céllal.

A nyelvi képzés adómentességére nagyrészt a fenti szabályok vonatkoznak, azaz: akkor minősül áfamentesnek, ha az felnőttképzés keretében a bejelentési és adatszolgáltatási kötelezettséget teljesítve történik. Egy különbség van, hogy az adómentesség kapcsán nem feltétel a nyelvi képzésnél, hogy azt jogszabály határozza meg.

Itt is ki kell emelni, hogy a nyelvi képzés kizárólag a tevékenység bejelentését követő időponttól minősül áfamentesnek.

MELLÉKLETEK LETÖLTÉSE




Felelősség kizárása
A Taxcontor Kft. hírlevelét a lehető legnagyobb gondossággal készítjük, ugyanakkor tekintetbe kell venni, hogy egy ügylet jogi megítélését számtalan egyedi, specifikus információ és körülmény befolyásolja. Ezért konkrét esetben kérjük, mindig konzultáljon velünk!
A Taxcontor Kft. hírlevelében leírtak a hírlevél jellegéből adódóan csupán általános tájékoztatásul szolgálnak. Így ezen információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást, konzultációt és nem szolgálnak bármely üzleti döntés alapjául.