TAXCONTOR HÍRLEVÉL 2020/08

KATA- változások 2021.01.01-jétől

1. 40%-os különadó bevezetése

2021-től amennyiben egy kifizető a tárgyévben ugyanazon kisadózó vállalkozásnak az év elejétől összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt juttat, a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40 százalékos mértékű adót kell a kifizetőnek megfizetnie.

2021-től amennyiben a kisadózó vállalkozás a tárgyévben ugyanazon külföldi kifizetőtől az év elejétől összesen 3 millió Forint meghaladó összegű bevételt szerez, akkor a 3 millió forintot meghaladó összegű juttatás után 40 százalékos mértékű adót kell a kisadózó vállalkozásnak megfizetnie.

A 3 millió forint felletti adóköteles juttatás adó alapjának meghatározása során nem kell számításba venni azt az összeget,

  • amely után a kifizető a kapcsolt vállalkozásra tekintettel 40 százalékos mértékű adót köteles fizetni (lásd a 3. pontban),
  • amelyet a kifizető az Egészségbiztosítási Alapból származó finanszírozásként juttat az egészségügyi szolgáltató kisadózó vállalkozásnak,
  • amelyet a kifizető jogszabályban meghatározott díjszabás alapján juttat az arra jogosult kisadózó vállalkozásnak, vagy
  • amelyet az államháztartásról szóló törvény szerint költségvetési szerv kifizető juttat a kisadózó vállalkozásnak.

2. Kapcsolt vállalkozási jogviszony esetén szintén 40%-os mértékű adó

  • Amennyiben a kifizető olyan kisadózó vállalkozásnak juttat bevételt, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, a juttatás után a kifizetőnek a juttatás hónapját követő hónap 12. napjáig szintén 40 százalékos mértékű adót kell fizetnie.
  • Amennyiben a kisadózó vállalkozás olyan, külföldi illetőségű jogi személytől, egyéb szervezettől szerez bevételt, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, e bevétel után az annak megszerzése hónapját követő hónap 12. napjáig 40 százalékos mértékű adót kell fizetnie.

3. 40%-os mértékű különadó bevallása

A kifizetőnek, illetve -külföldi kifizető esetén- a kisadózó vállalkozásnak az adót elsőként annak a hónapnak a 12. napjáig kell megállapítania, bevallania és megfizetnie, amelyet megelőzően az említett juttatási értékhatárt átlépte, továbbá ezt követően a tárgyév minden olyan hónapját követő hónap 12. napjáig, amelyben a kisadózó vállalkozás részére bevételt juttat.

A százalékos mértékű adót a kifizető köteles megfizetni, ez nem mentesíti a katás vállalkozót a tételes adó megfizetése alól.

Változatlan szabály az, hogy amennyiben a kisadózó vállalkozás bevétele egy naptári évben meghaladja a 12 millió Forint összeget, az ezt meghaladó rész után 40%-os mértékű adót kell fizetnie. Fontos azonban, hogy ezen 12millió Forintos értékhatárba nem számít bele az a 3 millió Forintot meghaladó bevételrész, amely után a kifizető, vagy külföldi kifizető esetén a kisadózó vállalkozás – az egy (külföldi) kifizetőtől származó 3millió Forintot meghaladó bevétel miatt – már megfizette a 40%-os mértékű adót. Tehát nem fordulhat elő, hogy egy bevételi összeg után kétszer kelljen 40%-os adót fizetni.

4. Adatszolgáltatás

Kifizetői adatszolgáltatás a NAV részére (változatlan): a tárgyévet követő év március 31-éig ha a kifizető kisadózó vállalkozásnak a naptári évben 1 millió forintot meghaladó összegű bevételt juttatott.

Kifizetői adatszolgáltatás a kisadózó részére: amennyiben a kifizető 40%-os mértékű adóval terhelt összeget juttatott kisadózó részére, erről a kisadózót következő év 01.31-éig tájékoztatni köteles.

Kisadózói adatszolgáltatás NAV részére: tárgyévet követő február 25-ig az 1millió Forint felletti juttatást teljesítő kifizetőkről (változatlan), továbbá havonkénti és kifizetőnkénti bontásban a 3 millió Forint felletti juttatást teljesítő kifizetőkről (új).

5. Egyéb változások a Katásoknál

2021-től a kisadózó vállalkozásnak tájékoztatnia kell a kifizetőt kisadózói jogállásának fennállásáról, esetleges megszűnéséről. 2021-től a magánszemély kizárólag egy jogviszonyára tekintettel jelenthető be kisadózóként.




Felelősség kizárása
A Taxcontor Kft. hírlevelét a lehető legnagyobb gondossággal készítjük, ugyanakkor tekintetbe kell venni, hogy egy ügylet jogi megítélését számtalan egyedi, specifikus információ és körülmény befolyásolja. Ezért konkrét esetben kérjük, mindig konzultáljon velünk!
A Taxcontor Kft. hírlevelében leírtak a hírlevél jellegéből adódóan csupán általános tájékoztatásul szolgálnak. Így ezen információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást, konzultációt és nem szolgálnak bármely üzleti döntés alapjául.